01 - ORTAKLIK YAPISI
Doğrudan Ortaklık Yapısı
PAY SAHİBİ
PAY TUTARI (TL)
PAY ORANI (%)
İMTİYAZLI PAY
Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.
374.354.017,65
70,00
Yoktur
Borsa İstanbul’da İşlem Gören Kısım
160.437.440,00
30,00
Yoktur
Toplam
534.791.457,65
100,00
Dolaylı Ortaklık Yapısı
PAY SAHİBİ
PAY TUTARI (TL)
PAY ORANI (%)
İMTİYAZLI PAY
Doğan Ailesi
240.082.248,26
44,89
Yoktur
Borsa İstanbul’da İşlem Gören Kısım
294.709.209,39
55,11
Yoktur
Toplam
534.791.457,65
100,00
03 - YÖNETİM KURULU
Yönetim Kurulu Başkanı
Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Yönetim Kurulu Üyesi
Yönetim Kurulu Üyesi
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
05 - Genel Kurul Toplantıları
2021 Olağanüstü Genel Kurul – 21 Aralık 2021

Çağlar Göğüş

Yönetim Kurulu Başkanı

Çağlar Göğüş, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olup, Florida Üniversitesi'nde MBA yaptıktan sonra iş hayatına 1996 yılında Coopers & Lybrand (şimdi PwC)‘da kıdemli Analist olarak başladı. Arthur Andersen ve AT Kearney'de analist ve danısmanlık görevleri sonrasında, 2000 yılında Peppers&Rogers Grubu'na katıldı.

Daha sonra Peppers&Rogers şirketinin uluslararası ortağı olan ve bu şirketin satışı sonrası, tüm bölgelerden sorumlu Genel Müdür olarak görevine devam eden Göğüş, Peppers&Rogers'ın hem EMEA, hem diğer bölgelerdeki büyümesinde önemli rol oynadı. Geniş bir coğrafyada ellinin üzerinde büyük şirket ve düzenleyici kurum için yürüttüğü danışmanlık çalışmalarıyla, özellikle stratejik büyüme ve dönüşüm konularında uzmanlaştı.

Klasik ekonominin yanı sıra yeni ekonomi dünyasında da derin deneyimler kazanan Çağlar Göğüş, Doğan Grubu'na 2015 yılında Hürriyet Gazetecilik Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak katıldı. Bu görevi bir yıl yürüttükten sonra Hürriyet Gazetecilik'te İcra Kurulu Başkanlığı görevini iki yıldan fazla bir süre üstlendi. Bu görevi süresince dijital dönüşüm, verimlilik, karlılık, iş süreçlerinin yeniden tanımlanması, Hürriyet Emlak'ın kurumsallaşması gibi önemli projeleri yürüttü.

Çağlar Göğüş evli ve biri kız, biri erkek olmak üzere iki çocuk babasıdır.

Bora Yalınay

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Bora Yalınay’ın denetim alanında faaliyet gösteren uluslararası şirketlerde ve halka açık yerel ve uluslararası şirketlerde, 20 yılı aşkın deneyimi bulunmaktadır. Uzman olduğu alanlar arasında finansal yeniden yapılandırma, yatırımcı ve analist ilişkileri, finansman, halka arz, maliyet optimizasyonu, finansal planlama ve analiz gibi alanlar yer almaktadır. Bora Yalınay, 1997 yılında Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuştur. Kariyerine 1997 yılında Deloitte denetim firmasının İstanbul ofisinde başlamış ve en son kıdemli müdür pozisyonunda bulunmuştur. Kendisi, 2000 ve 2002 yılları arasında Deloitte Kanada ofisinde de görev yapmıştır.

10 yılı aşkın denetim tecrübesinden ve 1 senelik bir Yaysat mali kontrol deneyiminden sonra, 2009 yılında Yıldız Holding Grup Finansal Kontrol Genel Müdürü olarak kariyerine devam etmiştir. 2010 ve 2016 yılları arasında Ülker Bisküvi CFO’su olarak görev yapmıştır. 2010 yılında şirketin yeniden finansal yapılanma ile başlayan sürecinde birçok şirket satınalması, şirket satışı ve şirket birleşmeleri projelerini yürütmüş, 1 milyar ABD doları değerinde yurtdışı finansman projelerini tamamlamış, 2013 yılında ikincil halka açılma sürecine liderlik etmiştir. 2015-2016 yılları arasında ise Ülker Biskuvi’nin Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır, Romanya, Kazakistan, Lübnan ve Pakistan operasyonlardan sorumlu Mali İşler Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Bu görevi esnasında, altı farklı coğrafyada 200’den fazla mali işler uzmanından oluşan bir ekibi yönetmiştir.

Yalınay, 2016-2019 yılları arasında dünyanın en büyük altıncı cam ürünleri üreticisi olan ve 130’dan fazla ülkeye ihracat yapan Gürallar Grubu’nun CFO’su olarak görev almış ve Grup’un ilk yurt dışı finansman ve yurt dışı büyüme projelerini yürütmüştür.

Yalınay SMMM belgesi sahibidir. İyi derecede İngilizce bilen Yalınay, bir çocuk babasıdır.

Burak Kuyan

Yönetim Kurulu Üyesi, İcra Kurulu Başkanı

Burak Kuyan; 1998 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra 2002 yılında Virginia Polytechnic Institute and State University’de MBA programını tamamlamıştır. Halen Işık Üniversitesi’nde finans doktora programına devam etmektedir. Mezuniyetinden sonra Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nde Bireysel Portföy Yönetmeni olarak çalışan Kuyan, 2005 yılında Doğan Holding Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Uzman Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Grubun enerji alanında yaptığı yatırımlar ile beraber, 2012 yılında Doğan Holding’in Enerji Direktörü olarak atanmıştır. 2014 yılından itibaren Galata Wind’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi olan Kuyan, 2017 yılından itibaren Şirketin Genel Müdürü de olarak görevlerini sürdürmektedir. Doğan Grubu’na ait tüm Enerji yatırım ve operasyonlarının başında bulunan Kuyan, bu görevlerine ek olarak 2019 yılından bu yana Enerji Ticareti Derneği (ETD)’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürütmektedir. Ayrıca Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) ve Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Yönetim Kurulu üyesidir.

Burak Kuyan evli ve 1 çocuk babasıdır.

Hüseyin Faik Açıkalın

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş yaşamı ve bankacılık kariyerine, Interbank’ta Uzman Yardımcısı olarak başladı. 1992 ve 1998 yılları arasında Interbank, Marmarabank, Kentbank, Finansbank ve Demirbank’ta müfettişlik, müşteri ilişkileri yönetmenliği, şube müdürlüğü ve pazarlama müdürlüğü gibi çeşitli görevler üstlendi. 1998 yılı Mayıs ayında Dışbank’ta (daha sonra uluslararası finans grubu Fortis tarafından bankanın satın alınması ile Fortis’te) Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Açıkalın, kısa bir süre sonra Yönetim Kurulu ve iş kolları arasında koordinasyon ve iletişimden sorumlu üst düzey yönetici olarak atandı. Aynı zamanda Kredi Komitesi üyesi olarak da görev yapmaya başlayan Açıkalın, 1999 yılı Haziran ayında banka bünyesinde Genel Müdür Vekilliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi. 2000 yılı Aralık ayında Genel Müdür ve Murahhas Üye olarak görevlendirilen Açıkalın, Dışbank’ın Fortis Grubu tarafından satın alınmasının ardından Fortisbank Genel Müdürü olarak görevine devam etti. Bu süreçte Fortis’in uluslararası yönetiminde de görev yapmaya başladı. Ekim 2007’de Fortisbank’taki görevinden ayrılarak Doğan Gazetecilik CEO’su olarak göreve başlayan Açıkalın, Nisan 2009’da Yapı Kredi Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı olarak atandı.

2009 yılı Mayıs ayından bu yana Yapı Kredi CEO’su olarak görev yapan Açıkalın, 2010 yılında mevcut görevine ek olarak Koç Finansal Hizmetler’de Murahhas Üye ve İcra Başkanı olarak görevlendirildi. 2011 yılı Ağustos tarihi itibarıyla mevcut görevlerine ilaveten Koç Holding A.Ş. Bankacılık ve Sigorta Grubu Başkanlığı görevine getirilen Açıkalın, ayrıca Yapı Kredi Bank Malta, Yapı Kredi Yatırım, Yapı Kredi Leasing, Yapı Kredi Faktoring, Yapı Kredi Bank Nederland NV, Yapı Kredi Bank Azerbaycan, Yapı Kredi Bank Moskova, Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Koç Finansman A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı, Banque de Commerce et de Placements S.A.’da ve Allianz Yaşam ve Emeklilik’te Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Türkiye Bankalar Birliği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır. 2017 sonu itibarıyla Koç Holding, YKB ve iştiraklerindeki görevlerinden ayrılmıştır. Hüseyin Faik Açıkalın, 30 Mart 2018 tarihinden itibaren Doğan Holding Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Hüseyin Faik Açıkalın'ın bağımsızlık beyanı için tıklayınız.

Ozan Korkmaz

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

APLUS Enerji ve SmartPulse Teknoloji şirketlerinin kurucu ortağı olan Ozan Korkmaz’ın enerji sektöründe 15 yıldan fazla tecrübesi bulunmaktadır.

Uzman olduğu konular arasında enerji talep ve fiyat tahmin modelleri, elektrik üretim yatırımlarının fizibilite ve mühendislik çalışmaları, termik ve hidroelektrik santrallerde işletme rejimi optimizasyonu, elektrik iletim & dağıtım & perakende tarife modellemesi ve danışmanlığı bulunmaktadır.

APLUS’ı kurmadan önce enerji piyasaları ile ilgili akademik alanda çalışmaları bulunan Ozan Korkmaz bu dönemde enerji üretim ve dağıtımı konusunda birçok projede danışman olarak çalışmıştır. ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezuniyeti sonrası aynı bölümde Hidroelektrik Enerji alanında Yüksek Lisansını tamamlayan Ozan halen İTÜ Enerji Mühendisliği’nde doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Ozan Korkmaz'ın bağımsızlık beyanı için tıklayınız.

Mehmet Ali Gürpınar

İcra Kurulu Üyesi (Operasyondan Sorumlu / COO)

Mehmet Ali Gürpınar; 2009 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2011 yılında Kungliga Tekniska Högskolan (KTH Stockholm) Üniversitesi’nden Sürdürülebilir Enerji Mühendisliği yüksek lisans ve yine 2011 yılında Danmarks Tekniske Universitet (DTU Copenhagen)’ten Rüzgar Mühendisliği yüksek lisans derecesi elde etmiştir. Bu sırada Risø DTU Ulusal Sürdürülebilir Enerji Laboratuvarı’nda yüksek lisans tez öğrencisi olarak görev yapmıştır.

Ekim 2012 tarihinden itibaren Galata Wind’de görev almış ve halen Şirket’te İş Geliştirme Direktörü ve Operasyonlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Özlen Ertuğrul Cendere

İcra Kurulu Üyesi (Hukuk İşlerinden Sorumlu / CLO)

Özlen Ertuğrul Cendere; 1997 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, 2006 yılında Indiana University School of Law’da Hukuk Master’ını (LL.M.) Üstün Akademik Performans Ödülü ile bitirmiştir. 2008 yılında Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’nde Avukat olarak göreve başlamış, devam eden yıllarda Hukuk Müdürü ve Hukuk Kıdemli Müdürü görevlerine atanmış, enerji yatırımları başta olmak üzere pek çok projede rol almıştır. Başta kurumsal hukuk, sözleşmeler hukuku ve M&A alanında uzmanlaşan Sayın Cendere; Eylül 2019’da Galata Wind’e hukuk müşaviri olarak atanmıştır.

Evli ve biri kız, biri erkek olmak üzere iki çocuk annesidir.

Nihan Sena Altıntaş

Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi

1984 yılında İstanbul'da doğan Nihan Sena Altıntaş, lise eğitimini Kenan Evren Anadolu Lisesi’nde tamamlamış ve 2006 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin İşletme Bölümü'nden mezun olmuştur.

Çalışma hayatına Ağustos 2006’da Migros Ticaret A.Ş. Yatırımcı İlişkilerinde başlayan Altıntaş, Migros’ta çalıştığı 6,5 yıl boyunca şirket birleşmeleri, hisse devir ve satın alma süreçleri, kurumsal yönetim ve yatırımcı ilişkileri uygulamalarında uzmanlaşmıştır. Altıntaş Mart 2013’de Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’ye Yatırımcı İlişkileri Uzmanı olarak katılmıştır.

Temmuz 2017 – Ağustos 2018 döneminde, Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’deki görevine ilave olarak, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.’nin de Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyeliğini sürdüren Altıntaş, 17 Ağustos 2018 tarihinde Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’ye Yatırımcı lişkileri Müdürü olarak atanmıştır.

Altıntaş 22 Nisan 2021 tarihinden itibaren, Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’deki mevcut görevine ilave olarak, Galata Wind Enerji A.Ş.’nin Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyeliği görevlerini de sürdürmektedir.

Evli ve bir kız çocuk annesi olan Nihan Sena Altıntaş İngilizce bilmektedir.

Ayhan Sırıtkara

Yönetim Kurulu Üyesi

1976 doğumlu olan Ayhan Sırtıkara, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İktisadi idari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimin’den mezun olmuştur. Denetim, Kurumsal Finansman, Muhasebe, Vergi, Finansal Analiz ve İş Yönetimi konularında iş tecrübesi edinen Ayhan Sırtıkara Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) belgesine haizdir.

2003 yılında Sanko Holding’te Denetim kariyerine başlayan Sırtıkara, 2005-2010 yılları arasında Doğan Yayın Holding’de İç Denetim Müdürü olarak görev yapmıştır. 2010-2013 yıllarında Doğan Holding Mali İşler Biriminde Analiz ve Değerlendirme Direktörü olarak yer almıştır. 2013-2017 yıllarında Yönetim Koordinasyon Başkan Yardımcısı olan Ayhan Sırtıkara halen Doğan Şirketler Grubu Holding’te Genel Sekreter olarak görevine devam etmektedir.

YK Üyesi olduğu Aytemiz Akaryakıt A.Ş.’yi temsilen PETDER YK Üyesi de olan Sırtıkara’nın, çeşitli Doğan Grubu Şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri bulunmaktadır. Evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

Ahmet Toksoy

Riskin Erken Saptanması Komitesi Üyesi

1959 yılında İstanbul'da doğan Ahmet Toksoy, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Bölümü'nden 1981 yılında mezun olmuştur. 1984-1989 yılları arasında Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Teftiş Kurulu Üyesi olarak Hürriyet Holding'de göreve başlamıştır.

Hürriyet Gazetesi'nde 1990 -1991 yılları arasında Mali İşler Müdür Yardımcısı, 1991-1995 yılları arasında da Mali İşler Müdürü olarak görev yapmıştır. Daha sonra üç yıl Aktif Denetim Yeminli Mali Müşavirlik Şirketi'nde Yeminli Mali Müşavir olarak çalışmıştır.

1998’de göreve başladığı Hürriyet Gazetesi Mali İşler Grup Başkanlığı görevini 11 yıl boyunca sürdürmüş ve daha sonra 2010 yılı başında Doğan Holding Denetim ve Risk Yönetimi Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Bu dönem içerisin de grubun çeşitli şirketlerin de Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Ahmet Toksoy, 2017-2018 döneminde Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapmıştır.

Ahmet Toksoy, 2011 Eylül ayından başladığı Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Mali İşler Başkanlığı ve İcra Kurulu üyeliğinden Temmuz 2019 ay sonu itibariyle ayrılmıştır. Ahmet Toksoy, Mart 2019 ayında Doğan Şirketler grubu Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştır.

Toksoy, evli ve bir çocuk babasıdır.